Többször kerültem már abba a helyzetbe, hogy megkeresést kaptam az esküvőjüket szervező jegyespártól a szertartás levezetésére.
Kitűztük a nagy napot, elkezdtünk beszélgetni a megvalósításról, s menet közben derült ki az, hogy jaaaa…hogy ez nem hivatalos házasságkötés lesz?!
Ezért mára már a megbeszéléseimet a szertartásvezető és az anyakönyvvezető szerepének tisztázásával kezdem.
Úgy gondolom, hogy hiteles forrásnak tartom magam ebben a témában, hiszen 4 évig volt szerencsém Keszthely Város Anyakönyvvezetőjének lenni.
Fontos leszögezni, hogy a házasságkötés a magyar jogszabályok értelmében akkor jön létre egy férfi és egy nő között, ha az anyakönyvvezető – mint hivatalos személy – előtt, 2 tanú jelenlétében egybehangzóan kijelentik, hogy egymással házasságot kívánnak kötni. Ezt aláírásukkal és a tanúk ellenjegyzésével teszik hivatalossá, mely bejegyzésre kerül a házassági anyakönyvbe (mára, az elektronikus anyakönyvi nyilvántartásba). Ehhez legalább 30 nappal, legfeljebb 12 hónappal korábban együttesen kell megjelennetek a polgármesteri hivatalban , hogy bejelentsétek házasságkötési szándékotokat és megtegyétek a szükséges nyilatkozatokat (házassági névviselés, születendő gyermekek születési családi neve), melyről jegyzőkönyv készül. Kitűzitek közösen a házasságkötés napját és időpontját, megkapjátok a szükséges telefonszámokat (virág, pezsgő, vers, stb..elintézéséhez) és nagyjából ennyi. Mert nincs több idő, várnak kint a folyosón az ügyfelek, akik más ügyekben kérik az anyakönyvvezető eljárását: születés, haláleset anyakönyvezése, névváltoztatás, anyakönyvi kivonat kiadása, javítások, módosítások megoldása. És ez így van rendjén. A többi ügyfél is ugyanolyan fontos ügyfél és a cél a hatékony és gyors ügyintézés.

A hivatali bejelentkezésnél előfordulhatnak olyan esetek, hogy az anyakönyvvezető az általatok megálmodott időpontban már nem tud nektek helyet biztosítani. Gyakori ma már, hogy külső helyszínen, a vacsora előtt szeretné a pár az esküvői szertartást és a leszervezett külső helyszínre az anyakönyvvezető nem tud kimenni azért, mert nem érne vissza pl. a házasságkötő terembe vagy egy másik helyszínre megfelelő időben. De az is előfordulhat, hogy jegyzői döntésnek megfelelően nem engedett, hogy kimenjen arra a külső helyszínre (pl. hajóra) Ti viszont ragaszkodtok a dátumhoz, le van szervezve nagyjából minden már egy éve, s ott álltok, hogy most mi lesz?
Most már tudjátok, hogy nem estek kétségbe, mert a szolgáltatói piacon megtalálhatjátok a számotokra szimpatikus szertartásvezetőt, aki oda megy, ahova ti szeretnétek, ott van veletek addig, amíg szeretnétek, nem siet tovább egy másik esküvőre, mert egy napra egy szertartást vállal, sőt, még az esemény szakmailag profi levezényléséért is felelősséget vállal, ezért korábban érkezik legalább egy órával és mindent leellenőriz, lepróbál, leegyeztet.

Előfordulhat olyan eset is, hogy fontos eseményhez (születésnap, megismerkedésetek évfordulója) szeretnétek kötni az ünnepeteket, s ez a nap munkaszüneti napra, vagy nemzeti ünnepnapra esik, amikor is hivatalosan nincs lehetőség a polgári házasságkötésre.
Megtörténhet az is, hogy olyan extrém kivitelezést szeretnétek (pl. hőlégbalon, motocross pálya, éjszakai szertartás), ahol az anyakönyvvezető keze szintén meg van kötve, nem tarthat veletek.
És a leggyakoribb esetről majdnem megfeledkeztem. Gyakori, hogy az ifjú pár házasságot kötött már jóval korábban. Akkor gyorsan kellett a „papír”, de nem volt lehetőség a családtagokkal és a barátokkal való ünneplésre (pl. külföldön élnek és ott kötöttek házasságot, hitelfelvétel miatt vagy baba érkezése miatt gyorsan össze kellett házasodni, vagy lsd járványügyi megszorítások). A nagyobb családi ünneplésre csak később adatik meg a lehetőség, s ha már lagzi, akkor legyen egy formális megerősítés is.
Ezek olyan szituációk, amikor felkereshettek egy szertartásvezetőt, aki minden elképzeléseteket megvalósítja. Milyen klassz, nem igaz?
Szolgáltatóként mi értetek, az ifjú párért vagyunk. Az a célunk, hogy életetek egyik legfontosabb napját igazán oltárivá, felejthetetlenné tegyük kötöttségek nélkül. Rugalmasan kezeljük a helyzeteket, egy nap egy ceremóniát vállalunk, így az sem lehet probléma, ha megcsúszik a kezdés, vagy szeretnétek plusz elemeket belevinni a szertartásba. A megismerkedésre időt szánunk, akár többszöri találkozással, hiszen a személyes köszöntőbeszéd megírásához fontos, hogy egymásra hangolódjunk, megismerjem a személyes történeteteket, az értékrendeteteket, az elképzeléseiteket, beavattok a céljaitokba, s a nagy napon már olyan, mintha abban a fél órában barát vagy családtag lennék. És ez jó érzés, mindannyiunknak.
A ceremónia általában követi a polgári szertartás menetét, a szertartásvezető trikolorban (nemzeti színű vállszalag) van jelen, így a vendégek észre sem veszik ezt a kis varázslatot, csak azt jegyzik meg, hogy nagyon szépen beszélt az „anyakönyvvezető” hölgy.
Mert mi szertartásvezetők, aki értetek vagyunk, mindezt szívből és teljes odaadással csináljuk, mert szeretjük a szerelmet és töretlenül hiszünk a házasság intézményében. Hiszem, hogy erre születtünk, hogy nektek, szerelmespároknak örömet szerezzünk.